Nutukimas – organizmo būsena arba liga, kai žmogaus kūne yra pernelyg didelis riebalinio audinio kiekis, imantis trukdyti normaliam organizmo funkcionavimui. Didelis nutukimas gali sukelti ar sukelia pavojų sveikatai bei gyvybei. Nutukimas ar riebalinio audinio kiekio padidėjimas organizme atsiranda kai maisto, turinčio riebalų, suvartojimas yra didesnis nei organizmo išeikvojamos energijos kiekis. Tik 1-2% žmonių nutunka dėl sutrikusios medžiagų apykaitos. Likusi dalis dėl netinkamos mitybos ir per mažo fizinio aktyvumo.

Pilvinis nutukimas
 
Ypatingas dėmesys yra skiriamas obuolio tipo, arba „pilviniam“, nutukimui. Pilvinis nutukimas nustatomas, kai vyrų liemens apimtis didesnė nei 102 cm, o moterų - didesnė nei 88 cm.
Kodėl jam skiriamas toks dėmesys? Todėl, kad tai yra svarbus metabolinės rizikos veiksnys, skatinantis sunkių ligų vystymąsi. Pertekliniai riebalai, besikaupiantys pilvo ertmėje, ne tik pakeičia normalią anatominę vidaus organų padėtį, bet ir funkcionuoja kaip endokrininis organas, kuris išskiria biologiškai aktyvias medžiagas, neigiamai veikiančias įvairias organizmo funkcijas. Pilvinis nutukimas skatina angliavandenių apykaitos sutrikimus, cukrinio diabeto, aterosklerozės vystymąsi. Žmonėms, kurių nutukimas „pilvinis“, yra du kartus didesnė rizika susirgti miokardo infarktu.
 
Nutukimas – pasaulinė problema
 
Nutukusių žmonių skaičius pasaulyje beveik padvigubėjo per paskutiniuosius 30 metų - 2008 metais pasaulyje buvo 205 milijonai vyrų ir 297 milijonai moterų, kurie laikomi nutukusiais.
Daugiausia nutukusių žmonių vargingose Ramiojo vandenyno salose. Iš turtingųjų šalių labiausiai nutukę – JAV ir Naujosios Zelandijos gyventojai, o liekniausi – japonai. Europoje mažiausią KMI turi šveicarai, o didžiausią – turkai ir čečėnai. Vokietijos, Grenlandijos, Islandijos ir Andoros gyventojų kraujyje didžiausias cholesterolio kiekis Vakarų Europoje, mažiausias – pas graikus. Kenčiančių nuo aukšto kraujospūdžio pastaruosius 30 metų sumažėjo Europoje, JAV, Kanadoje ir Australijoje, bet 2008 m. Baltijos šalyse, Rytų ir Vakarų Afrikoje registruotas didžiausias procentas gyventojų, turinčių aukštą kraujospūdį.

Procentinis išsidėstymas žmonių nuo 15 metų, kurių KMI>30 – jiems konstatuojamas nutukimas:Nutukimą lemia daugybė priežasčių:
  • Paveldimumas (genetinis polinkis);
  • Mityba (gausiai, netinkamai maitinantis);
  • Mažas fizinis aktyvumas (per mažai sunaudojant energijos);
  • Vidaus sekrecijos liaukų ligos (esant skydliaukės hormonų trūkumui, insulino, antinksčių gaminamų hormonų pertekliui);
  • Lėtesnė medžiagų apykaita.
Kaip gydyti nutukimą?

Nutukimas gydomas šiais pagrindiniais metodais: maitinimosi korekcija (maisto raciono sudėties ir valgymo režimo modifikacija), fizinio aktyvumo didinimu, įpročių korekcija (elgsenos modifikacija), medikamentiniu ir chirurginiu būdu. Nutukimo gydymo problema nebus išspręsta vienu kuriuo nors iš šiuo metu naudojamų metodų. Reikia pripažinti, kad nė vienas jų negydo ligos – nutukimo, o tik mažina svorį. Svarbu, kad pacientas suvoktų, jog tai – lėtinė problema, kuri ir liks visą gyvenimą.